Farnosť Čierne

Rímskokatolícka Cirkev

Oznamy
x
NADPIS NADPIS NADPIS NADPIS NADPIS NADPIS NADPIS NADPIS NADPIS
x

+Nový článok


x

+Na Nástenku


x

+Dôležitý oznam


Dôležité oznamy

  Zápis na prípravu na birmovku

         V našej farnosti začneme prípravu na birmovku. Týka sa mladých ľudí, ktorí bývajú v našej Farnosti Čierne a navštevujú teraz v školskom roku 2020/2021  1.ročník strednej školy a starší (nie prváci, ktorí išli na gymnázium z ôsmej triedy). V sakristii kostolov si birmovanci môžu zobrať prihlášky, alebo stiahnuť z našej web stránky: cierne.fara.sk. Birmovanci ich prinesú osobne vyplnené na farský úrad v termínoch, ktoré sú na prihláške. S každým birmovancom sa chcem aj osobne porozprávať. 

         Príprava bude prebiehať nasledovne: ak to bude možné spoločná  katechéza  1x za mesiac v kostole, buď v rámci sv.omše, alebo mimo nej a od januára 2021 2x za mesiac katechéza v skupinkách s animátorom, ktorá bude prebiehať na fare, alebo v inom vhodnom priestore; potom 1xduchovná obnova. Na prihláške sú aj podmienky, ktoré birmovanec musí splniť okrem spomínaných katechéz a duchovnej obnovy (a to pravidelná účasť na nedeľných sv.omšiach, mesačná sv.spoveď, najlepšie urobiť si prvé piatky, dobré správanie, návšteva náboženskej výchovy v škole,  atď.). 

         Na prípravu k prijatiu sviatosti birmovania sa môžu samozrejme prihlásiť aj dospelí, ktorí  v  minulosti ešte neprijali túto sviatosť, podobne i tí dospelí, ktorí by mali túžbu prijať ostatné sviatosti kresťanskej iniciácie: krst a Eucharistiu

          V prihláške je aj kolónka o už prijatých sviatostiach, ak bol birmovanec krstený vo Farnosti Čierne, alebo v rámci dekanátu Čadca (Farnosti Skalité, Svrčinovec, Čadca, Raková a Zákopčie) – napíšte len dátum a názov farnosti krstu a nemusíte si to dávať potvrdzovať, ak ste boli krstený v inej farnosti dajte si to tam potvrdiť pánom farárom. 

 

  Od pondelka 16.novembra platia nové pravidlá pre slávenie verejných bohoslužieb


Od pondelka 16. novembra 2020 platia na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva  nové pravidlá, ktoré sa týkajú aj slávenia verejných bohoslužieb. Kľúčová informácia sa týka obnovenej možnosti tzv. šachovnicového sedenia, ktoré sa používalo aj pri uvoľňovaní opatrení v prvej vlne. Veriaci v kostole môžu využiť lavice alebo stoličky takým spôsobom, že medzi obsadenými miestami ostane vždy jedno miesto voľné, a v každom nasledujúcom rade sa neobsadené miesto posunie o jedno do strany - tak, aby ľudia nesedeli v rade za sebou.

Upozorňujeme, že toto uvoľňujúce pravidlo má výhradnú platnosť pre  ľudí sediacich a využiť sa môže polovica existujúcej kapacity kostola. To znamená pre nás, že v lodi Farského kostola sv.Ignáca z Loyoly môže byť  cca 80  a v Kostole sv.Petra a Pavla cca 100  ľudí a na chorusoch okolo 25 ľudí. Zároveň pamätajme, že nebol zrušený zákaz zhromažďovania. Pre verejné bohoslužby máme teda konkrétne definovanú možnosť využiť polovicu miest na sedenie v chrámoch, ale nemôžeme pozývať ďalších ľudí, aby zaplnili aj miesto na státie, alebo sa zhromažďovali vo väčších počtoch pred chrámom.

Stále platia všetky hygienické opatrenia: povinné sú rúška, dezinfekcia pri dverách, nepodávanie rúk, nepoužívanie otvorených nádobiek so svätenou vodou, dezinfekcia rúk kňazov pred rozdávaním svätého prijímania, rozdávanie Eucharistie do rúk - okrem prípadov objektívnej nemožnosti, dezinfekcia použitých nádob a taktiež pravidelná dezinfekcia priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek, podláh a predmetov.

Chceme požiadať seniorov, chronicky chorých a rizikové skupiny, aby návštevy bohoslužieb zvážili. Stále, samozrejme, platí všeobecný dišpenz od povinnej účasti.

Nástenka

<- posúvajte do stran ->
Články

Arcibiskup Zvolenský: Užívajme slobodu ako možnosť byť naplno ľuďmi
Čítať viac

Plnomocné odpustky za našich zosnulých počas celého novembra
Čítať viac

Všetkých svätých si pripomíname slávnosťou 1. novembra
Čítať viac

Sviečka za nenarodené deti
Čítať viac

Modlitba pred testom od biskupa Jozefa Haľka
Čítať viac

Dekrét Apoštolskej penitenciárie o udeľovaní mimoriadnych odpustkov veriacim v aktuálnej situácii pandémie
Čítať viac

Duchovné prijímanie
Čítať viac

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne "Modlitbu za Slovensko"
Čítať viac

Príhovor otca biskupa Tomáša
Čítať viac

Námety na modlitbu v rodine
Čítať viac

Biskupi znovu apelujú na vládu, aby sa bohoslužby mohli čo najskôr obnoviť
Čítať viac

Voľné pracovné miesto ZŠ sv. Andreja Svorada a Benedikta v Skalitom
Čítať viac

Pápež odsúdil útok v Nice a zveril Francúzov pod ochranu Panny Márie
Čítať viac

Oznamy 30.nedeľa v období „cez rok“, 25. októbra 2020
Čítať viac

Ako prijať sväté prijímanie?
Čítať viac
Nástenka

Liturgický kalendár

Liturgický kalendár
Youtube kanál Farnosť Čierne NAŽIVO


Prihláška na prípravu k sviatosti birmovania 2021

STIAHNETE TU ->  STIAHNUŤ
Naša Žilinská Diecéza

Novembrové číslo
Časopis ACN: Pomoc trpiacej Cirkvi, Advent a Vianoce


TK KBS

TK KBS
Časopis Naša žilinská diecéza v elektronickej podobe.
FlipBook (listovanie na webe):

http://www.nasadieceza.sk/elektronicka-verzia-majoveho-cisla

Sväté omše budú vysielané naživo prostredníctvom YouTube kanálu: Farnosť Čierne naživo.


Odkaz na YouTube kanál:

 DÔLEŽITÝ OZNAM!

Vzhľadom na verejný zákaz vychádzania od soboty 24.10. 2020 budem sláviť sväté omše iba súkromné na vaše úmysly. Prihlasovanie na sväté omše sa nateraz ruší.

Slávenie verejných sv. omší

Od 15. októbra je maximálny počet prítomných na svätej omši stanovený na 6, vrátane kňaza. Limit sa vzťahuje na všetkých účastníkov liturgie, nezávisle od toho, či sú vonku alebo v kostole. Ceníme si zdravie... ostatných a preto každý z nás bude na svätej omši s rúškom, zachováme bezpečný odstup minimálne 2 metre a budeme dbať na dezinfekciu rúk a priestoru.  Na svätú omšu sa môžete prihlásiť cez elektronický formulár na našej webstránke. Berte prosím ohľad aj na ostatných a prihláste sa len na jednu omšu za mesiac. Pri svätej omši nebude kostolník ani miništranti, prihlásení sa  sami postarajú o prednes čítaní, žalmu a prosieb a o dezinfekciu priestoru po svätej omši.

Nedeľná sv. omša o 10. 15 hod. bude vysielaná v priamom prenose cez YouTube kanál: Farnosť Čierne naživo.  

Na pohreby, sobáše a krsty sa vzťahuje výnimka: môžu sa naďalej konať, ale vo vnútri je počet osôb obmedzený na jednu osobu na 15 štvorcových metrov, vonku počet účastníkov obmedzený nie je, pričom je potrebné dodržiavať opatrenia (dezinfekcia rúk, rúško, odstupy 2 metre, sv. prijímanie do rúk,...)  

Farský kostol sv.Ignáca z Loyoly bude počas týždňa otvorený od 9.00 do 17,00 hod (treba dodržať max. 6 osôb a všetky hygienické opatrenia).

 V tomto náročnom čase vás pozývame k "Neobmedzenej modlitbe v čase obmedzení"
 - viac informácií na stránke našej farnosti. Naši biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti na sv. omši a pripojili k nariadeniu aj povzbudenie: "Je to, samozrejme, čas skúšky pre nás všetkých: buďte si však istí, že poslušnosť tomuto neľahkému rozhodnutiu biskupov prinesie dobré ovocie." 

Pokračujme i naďalej v modlitbách za odvrátenie pandémie a zverujme sa pod ochranu Sedembolestnej Panny Márie:

Sedembolestná Panna Mária, Patrónka Slovenska, prosíme ťa o tvoju pomoc a ochranu. Vypros uzdravenie chorým, ochraňuj zdravotníkov, ktorí sa o nich starajú a odvráť šírenie choroby. Oroduj za nás, ktorí sa k tebe s dôverou utiekame. Amen

       
vysielané sv. omše   Radio Lumen  TV LUX
 Pondelok -   Sobota  8.30. hod., 18.00 hod.  7.00 hod. 18.30 hod.
Nedeľa  8.30 hod.,18.00 hod.  10.00 hod., 18.30 hod.
Prenos modlitieb pred   Eucharistiou zo Šaštína     
utorok, štvrtok, nedeľa  -  20.00 hod.

Avšak dnes ešte na facebooku.
Zapíšte sa na svätú omšu teraz.


Utorok 10.11 2020

17:00 Vyšný kostol sv.Petra a Pavla


Streda 11.11 2020

17:30 Farský kostol sv.Ignáca z Loyoly


Štvrtok 12.11 2020

7:30 Vyšný kostol sv.Petra a Pavla


Piatok 13.11 2020

17:30 Farský kostol sv.Ignáca z Loyoly


Sobota 14.11 2020

7:20 Farský kostol sv.Ignáca z Loyoly - Omša určená pre seniorov!

8:45 Kostol sv.Petra a Pavla na Vyšnom konci

7:30 Farský kostol sv.Ignáca z Loyoly


Zapíšte sa na spoveď teraz.


utorok 10.11 2020

16:00 - 17:00 Vyšný kostol sv.Petra a Pavla


streda 11.11 2020

17:00 - 17:30 Farský kostol sv.Ignáca z Loyoly


štvrtok 12.11 2020

7:00 - 7:30 Vyšný kostol sv.Petra a Pavla


piatok 13.11 2020

16:00 - 17:30 Farský kostol sv.Ignáca z Loyoly


sobota 14.11 2020

7:00 - 7:30 Farský kostol sv.Ignáca z LoyolyV skratke:

1. Dodržiavame všetky stanovené nariadenia
– nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a priestoru, vetranie, odstup medzi osobami minimálne 2 metre, obmedzenie fyzického kontaktu, dobrý zdravotný stav, účastníkom nebola nariadená karanténa a podobne.

2. Kapacita našich kostolov je momentálne: 50 ľudí.

3. Na konkrétnu svätú omšu sa môžete prihlásiť prostredníctvom elektron. formulára na www.cierne.fara.sk (hneď nad týmto oznamom).

Rezerváciou miesta v tabuľke si v kostole zaručíte miesto, avšak nie konkrétne miesto podľa tabuľky. V kostole sa riaďte podľa pokynov usporiadateľov.

4.Kostol otvoríme 30 min pred sv. omšou.

5. Sväté prijímanie sa na základe dovolenia biskupskej konferencie rozdáva do rúk.

6. Naďalej platí dišpenz od povinnosti nedeľného slávenia liturgie.

7. Priamy prenos z nášho farského kostola v nedeľu o 10:15 budeme zabezpečovať aj naďalej prostredníctvom nášho YouTube kanála: Farnosť Čierne naživo

8. Sv. omša v nedeľu o 7:20 hod. bude rezervovaná pre seniorov.

Námety na modlitbu v rodine

Domáca bohoslužba pre rodiny s katechézou pre mladšie deti, téma Podobenstvo o svadbe kráľovho syna

Otec biskup Tomáš pozýva k modlitbe

Dnes sme dostali email od otca biskupa Tomáša s výzvou na spoločnú modlitbu. Pridáte sa?

V týchto dňoch, keď sa po niekoľkých mesiacoch opäť v našich kostoloch muselo obmedziť slávenie verejných bohoslužieb, prostredníctvom vás pozývam rodiny i všetkých, ktorí vo vašich farnostiach venujú čas výchove detí, zapojiť sa do modlitbovej iniciatívy Milión detí sa modlí ruženec za... pokoj a mier vo svete. Prípravný tím, ktorý stojí za touto modlitbovou iniciatívou chce deťom predstaviť príbeh svätej Kataríny Labouré, ktorá v zjaveniach dostala od nebeskej Matky medailu. Po tom, čo Katarína dala vyraziť mariánske medaily podľa obrazu, ktorý videla v zjaveniach, prišla veľká epidémia. Jej spolusestry medaily rozdávali chorým a vzbudzovali v ľuďoch úctu k Panne Márii. Následne sa začali diať veľké počty uzdravení a aj preto dostala medaila prívlastok zázračná. Každý, kto sa zapojí do modlitby ruženca 18. alebo 19. októbra a zaregistruje sa na webe www.miliondeti.sk, dostane jednu takú medailu.

Ružencová kampaň je v tomto roku poznačená pandémiou koronavírusu a pripadla na ten istý deň, ako misijná nedeľa. Ruženec sa teda môžete s deťmi modliť pred, počas, či po aktivitách, ktoré možno plánujete robiť pri príležitosti misijnej nedele. Rovnako aj TV Lux bude vysielať modlitbu svätého ruženca s deťmi pred svätou omšou s tematikou misií. Bude to 18. októbra o 9.00 ráno.  Keď navštívte stránku www.miliondeti.sk nájdete na nej:
 • voľne stiahnuteľné materiály
 • video, ktoré môžete zdieľať na sociálnych sieťach
 • návod ako sa modliť ruženec pre deti
 • a prihlasovací formulár
 • Epidemiologické opatrenia pravdepodobne ešte skomplikujú možnosti modliť sa ruženec v skupinách. Keďže aj my chceme, aby sme sa všetci správali zodpovedne a brali ohľad na ľudí, ktorí sú vystavení riziku - katechéti, učitelia, vychovávatelia, ale aj kňazi, či zdravotníci, pracujúci s deťmi, ruženec sa nemôžeme modliť v tomto ružencovom mesiaci spoločne v našich chrámoch, odporúčam modliť sa ho doma - v našich domácich chrámoch, v triede, v malých skupinkách, na prechádzke v parku, či online pomocou internetového hovoru, na ktorý sme si všetci už zvykli. Pozývam teda ešte raz všetkých v dôvere v slová svätého Pátra Pia: Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa môže zmeniť.

  Drahí spolubratia, v týchto neľahkých časoch vás i obyvateľov vašich farností zverujem pod mocnú Božiu ochranu a každému z vás prajem veľa síl pre kňazskú službu.

  S apoštolským požehnaním     + Tomáš Galis

  Ako prijať sväté prijímanie ?

  Kliknutím na obrázok sa obrázok zväčší.
  ×

  Nové oznamy:

  23.Nov 19:25

  Oznamy 34.nedeľa v období „cez rok“: Krista Kráľa, 22.novembra 2020


  Liturgický kalendár

  Utorok            sv.Ondreja Dung Laka, kňaza  a spoločníkov, mučeníkov

  Streda             sv.Kataríny Alexandrijskej, panny a mučenice

  Pondelok

   17,00   Vyšný sv. Peter a Pavol                                  Spoveď 16,30 – 17,00

  Utorok

  17,00   Vyšný sv. Peter a Pavol                                  Spoveď 16,30 – 17,00

  Streda

    17,30 Farský sv. Ignác                                              spoveď   17, 00 - 17,30

  Štvrtok

    7,30   Vyšný sv. Peter a Pavol                                  Spoveď   7,00-7,30

  Piatok

   17,30 Farský sv. Ignác   +adorácia                         spoveď  17,00 - 17,30  

  Sobota

    16,00  Kaplnka sv.jozefa robotníka na zágruní - nedeľná

  1.adventná nedeľa

  7,20 farský

  8,45 vyšný

  10,15 farský

  ·     Od pondelka 16. novembra na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva pla

  Od pondelka 16. novembra na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva platia nové pravidlá, ktoré sa týkajú aj slávenia verejných bohoslužieb. Kľúčová informácia sa týka obnovenej možnosti tzv. šachovnicového sedenia. Veriaci v kostole môžu využiť lavice alebo stoličky takým spôsobom, že medzi obsadenými miestami ostane vždy jedno miesto voľné, ...

  ·     Upozorňujeme, že toto uvoľňujúce pravidlo má výhradnú platnosť pre  ľudí sediacich a využiť sa môže polovica existujúcej kapacity kostola. To znamená pre nás, že v lodi FK môže byť  cca 80, Kostola na VK asi 100 a na chorusoch okolo 25 ľudí. Zároveň pamätajme, že nebol zrušený zákaz zhromažďovania. Pre verejné bohoslužby máme teda konkrétne definovanú možnosť využiť polovicu miest na sedenie v chrámoch.

  ·     Stále platia všetky hygienické opatrenia: povinné sú rúška, dezinfekcia pri dverách, nepodávanie rúk, rozdávanie Eucharistie do rúk, pravidelná dezinfekcia priestorov, ....

  ·     Chceme požiadať seniorov, chronicky chorých a rizikové skupiny, aby návštevy bohoslužieb zvážili. Stále, samozrejme, platí všeobecný dišpenz od povinnej účasti.

  ·     Pôst: Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie (viac na našom webe: www. cierne.fara.sk  + modlitba za Slovensko).

  ·      Odpustky:  Tento rok máme možnosť získať úplné odpustky pre duše v očistci počas celého mesiaca november pri splnení známych podmienok (sv.spoveď, sv.prijímanie, modlitba na úmysel Sv.Otca, modlitba za zosnulých a ak môžete aj návšteva cintorína).

  ·     Deti zoberte si ďalšiu nálepku do svojej brožúrky. Myšlienka pre nás všetkých:  V každom človeku chcem nachádzať Ježiša.

  ·     Príprava na birmovku: V našej farnosti začneme prípravu na birmovku. Týka sa mladých ľudí, ktorí bývajú v našej Farnosti Čierne a navštevujú teraz v školskom roku 2020/2021  1.ročník strednej školy a starší (nie prváci, ktorí išli na gymnázium z ôsmej triedy). V sakristii kostolov si birmovanci môžu zobrať prihlášky, alebo stiahnuť z našej web stránky: cierne.fara.sk. Birmovanci ich prinesú osobne vyplnené na farský úrad v termínoch, ktoré sú na prihláške.

  ·     Môžete si nahlásiť svojich chorých k predvianočnej sv.spovedi.

  ·     Červená streda: V stredu 25. novembra 2020 budeme prežívať deň, ktorý je označený ako Červená streda. Červená farba je znakom mučeníkov - je to deň, kedy osobitným spôsobom sa modlíme za všetkých, ktorí sú prenasledovaní pre svoju vieru.

  ·     Na budúcu nedeľu si môžete priniesť na požehnanie adventné vence, alebo sviečky.

  ·     Zbierka na Charitu sa tento rok uskutoční na 1. adventnú nedeľu, ale aj online od 22.11. a počas adventu a prostredníctvom poštových poukážok v kostoloch.  Podporte  služby a projekty Diecéznej charity Žilina, ktoré sú v čase krízy ešte viac potrebné. Viac informácií na plagátoch a na www.charitaza.sk;  Spolu sme blízko pri človeku...


  Peter Svec

  Duchovné prijímanie
  V týchto dňoch, keď budeme sláviť sv. omšu aj prostredníctvom médií a nebudeme môcť prijať Ježiša v Eucharistii, môžeme ho prijať duchovným spôsobom.  "Odporúča sa tým, ktorí z akejkoľvek príčiny nemôžu prijať Eucharistiu, aby si vzbudili dokonalú ľútosť nad hriechmi, úmysel a mohli tak „duchovne“ prijímať. Mnohí svätci z vlastnej skúsenosti dosvedčujú význam duchovného svätého prijímania. Veľký ctiteľ Eucharistie svätý Tomáš Akvinský hovorí, že duchovné sväté prijímanie je „vrúcnou túžbou prijať Ježiša a spojiť sa s ním, ako keby sme ho skutočne prijímali“. Svätý Ignác z Loyoly povzbudzuje v tom zmysle, že duchovné prijímanie je výborným prostriedkom na to, aby sme vrúcne a opravdivo pristupovali k svätému prijímaniu."

  MODLITBA DUCHOVNÉHO SVÄTÉHO PRIJÍMANIA
  (podľa sv. Alfonza z Liguori)

  Môj Ježišu, verím, že si v Najsvätejšej oltárnej sviatosti skutočne prítomný. Klaniam sa ti a milujem ťa nadovšetko. Z lásky k tebe ľutujem všetky svoje hriechy. Sľubujem, že sa budem vyhýbať každej hriešnej príležitosti. Moja duša túži po tebe, ale keďže ťa teraz sviatostne nemôžem prijať, príď aspoň duchovne so svojou milosťou do môjho srdca. Daj, aby som vždy žil v tvojej milosti, a tak plnil tvoju vôľu. Ty žiješ a kraľuješ na veky vekov. Amen.  Staršie oznamy:

 • Oznamy 33.nedeľa v období „cez rok“, 15.novemra 2020 (15.Nov 16:33)

 • Oznamy 33.nedeľa v období „cez rok“, 15.novemra 2020 (15.Nov 12:28)

 • Oznamy 32.nedeľa v období „cez rok“, 8.novemra 2020 (09.Nov 11:59)

 • Oznamy Nedeľa Všetkých svätých, 1. november 2020 (01.Nov 16:25)

 • Modlitba pred testom (31.Oct 09:37)

 • Oznamy 30.nedeľa v období „cez rok“, 25. októbra 2020 (26.Oct 14:27)

 • Oznamy 29.nedeľa v období „cez rok“, 18. októbra 2020 (18.Oct 13:00)

 • Oznamy 27.nedeľa v období „cez rok“, 4. októbra 2020 (05.Oct 12:34)

 • Oznamy 26.nedeľa v období „cez rok“, 27.septembra 2020 (01.Oct 22:51)

 • Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti na nedeľných bohoslužbách (01.Oct 22:48)

 • Oznamy 25.nedeľa v období „cez rok“, 20.septembra 2020 (29.Sep 13:52)

 • Aktualizácia stránok Fara Čierne (28.Sep 22:44)

 • Oznamy Nedeľa Najsvätejšej Trojice 7.júna 2020 (09.Jun 20:46)

 • Oznamy Nedeľa zoslania Ducha Svätého, 31. mája 2020 (06.Jun 09:00)

 • Oznamy VII. Veľkonočná nedeľa 24. mája 2020 (30.May 09:02)

 • Oznamy VI. Veľkonočná nedeľa 17. mája 2020 (20.May 23:53)

 • Oznamy V. Veľkonočná nedeľa 10 . mája 2020 (13.May 16:27)

 • Oznamy IV. Veľkonočná nedeľa 03. mája 2020 (05.May 22:28)

 • Oznamy III. Veľkonočná nedeľa 26.apríla 2020 (26.Apr 19:09)

 • Oznamy Veľkonočná nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania (12.Apr 21:46)

 • Sväté omše v TV LUX počas zákazu verejného slávenia bohoslužieb (25.Apr 21:12)

 • Sväté omše v TV LUX počas zákazu verejného slávenia bohoslužieb (21 Apr. 21:43)

 • Piatok 8.5.2020 17:30 Farský kostol sv.Ignáca z Loyoly

  Liturgický kalendár

   
  Dekrét Apoštolskej penitenciárie o udeľovaní mimoriadnych odpustkov veriacim v aktuálnej situácii pandémie